Ana Sayfa Avrupa Avusturyanın Tirol eyaletinin  İmst şehrin de bir genç kadın daha katledildi.

Avusturyanın Tirol eyaletinin  İmst şehrin de bir genç kadın daha katledildi.

Kadın Cinayetlerine dur de, artık Yeter !

Taylan Ünal tarafından boğularak öldüren Bircan Dever için Innsbruck’da Demokratik Kadın kurumları ve diğer STK lar tarafında bugün Innsbruck Merkezin de bir Miting düzenlendi.

Mitingte Kadın Platformu adına yapılan konuşmalarda Kadın cinayetlerinin yakınları ve sevdikleri tarafından işlendiği belirtildi.  Kadın Cinayetlerinin politik cinayetler olduğu ve sistemin erkek egemen anlayışından kaynaklandığı vurgulandı.

Mor Kızıl Kolektif olarak hem Miting örgütlenmesin de hem de Cuma günü Kadın örgütlerinin organize edeceği Yürüyüşe çağrı yaptı.

Cinayet hakkın da ki bilgiler;

Avusturya’nın Tirol bölgesinde öldürülüp cesedi Inn Nehri’ne atılan Bircan Dever’in cenazesi hâlâ bulunamadı.

IMST kasabasında yaşayan Bircan Dever Ünal, 25 Haziran Perşembe günü ortadan kayboldu.  Taylan Ünal, eşini kendisinin öldürdüğünü itiraf etti. Evinde gözaltına alındığı sırada ise Bircan’ın yakınları ve çevrede yaşayan Türkiyeliler tarafından linç edilmek istendi. Bunun üzerine polis, özel kuvvetlerin desteğiyle Taylan Ünal’ı evden çıkarıp gözaltına aldı.

EŞİNİN TELFONUNDAN MESAJ ATTI

Zanlı, ilk sorgusunda cinayeti nasıl işlediğini ve cesedi nasıl ortadan kaldırdığını tüm detaylarıyla anlattı. Eşiyle kıskançlık nedeniyle kavga ettiğini iddia eden Taylan Ünal, önce boğazını sıktığını ardından da yastıkla boğduğunu söyledi. Daha sonra soğukkanlılıkla eşinin telefonundan hem yakınlarına hem de kendi cebine mesajlar gönderen Taylan Ünal, cinayete intihar süsü vermek istedi, bir mesajda ise eşinin, küçük oğlunu babasına emanet bıraktığını yazdı. Ardından Bircan’ın cansız bedenini otomobile koyup akıntısı yüksek olan Inn Nehri’ne attı. Nehirde botlar ve havadan helikopterle genç kadının cesedini bulmaya çalışan polis, dün öğleden sonra kötü hava şartları nedeniyle ara verdikleri arama çalışmalarına yarın devam edeceklerini açıkladı.

 

Avusturya AHM