Ana Sayfa Haberler 8 Mart`ta Kadınlar haykırdı: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”

8 Mart`ta Kadınlar haykırdı: “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!”

Yeni Demokrat Kadın (YDK), Kadın Savunma Ağı, Kaldıraç, Anarşist Kadınlar’ın da aralarında olduğu kadın örgütleri, Antikacılar Sokak ve Khalkedon Meydanı’ndan kortej oluşturarak alana yürüdü. “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Yaşasın kadın devrimimiz”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, çevrede bulunan kitle tarafından da alkışlandı.

HDK, HDP, EMEP’li kadınlar ve çok sayıda yöre derneğinin de olduğu örgütler ise alanda toplandı. Alanı dolduran binlerce kadın, Rosalardan Claralara, kadın özgürlük mücadelesinin önderleri başta olmak üzere katledilen tüm kadınlar için saygı duruşu yaptı.

Ardından direnişlerde yer alan, tanınan kadınlar konuşmalar yaptı.

İlk olarak tecrit ve açlık grevilerine karşı direnişi büyüten Barış Anneleri’nden Bedia Özgökçe konuştu. Tutsak kadınları selamlayan Özgökçe, “Tüm tutsakların özgür olmasını istiyoruz. Biz herkes için barış istiyoruz, savaşlar bitsin diyoruz” dedi.

‘KORKMUYORUZ SUSMUYORUZ İTAAT ETMİYORUZ’

Gezi davasında yargılanan Mimar Mücella Yapıcı ise şunları söyledi: “Devlet babadır, toprak anadır. Onun içindir toprağımıza, ağacımıza, mahallemize, ortak alanlarımıza önce biz sahip çıkarız. Biz hayatı yaratanlarız var edenleriz. Korkmuyoruz, susmuyoruz itaat etmiyoruz.”

Genç kadınlar ise kampüslerden, sokaklara her alanda tacize tecavüze, şiddete karşı özgür ve eşit bir dünya için mücadele ettiklerini, edeceklerini vurguladı.

Özsavunmasını kullandığı için tutuklanan ve kadın mücadelesi ile özgürlüğüne kavuşan Name Öztürk, alana kadın dayanışma ve gücününü yansıdığını söyledi ve ekledi: “Tecavüze uğrayan, şiddet gören tüm kadınlar için buradayım. Siz kadınlardan öğrendiğim kadın dayanışmasını büyütmek için buradayım. Bu dayanışma ile mücadelemizi kazanacağız.”

8 Mart Kadın Platformu adına ise Türkçe, Kürtçe ve Arapça açıklama yapıldı. Açıklama sırasında alanda bulunan kadınlara değişik renklerde bezler dağıtıldı. Alanda bulanan kadınlar şiddete, tacize, tecavüze, katliamlara, emek sömürüsüne ve erkek egemen sistemin her türlü şiddetine karşı bezlerini sallayarak “ayaktayız” diye haykırdı.

ANKARA- Ankara’da kadınlar Yeni Demokrat Kadın’ın da bileşeni olduğu Ankara Kadın Platformu’nun çağrısı ile Kolej Ted Üniversitesi önünde buluştu. Yürüyüş esnasında defalarca polis barikatıyla karşılaşan binlerce kadın sloganlarla yürüyüşlerini tamamlayarak Sakarya Caddesi’ni miting alanına çevirdi.

Sakarya caddesinde Ankara Kadın Platformu’nun “Emeğimiz, Kimliğimiz, Özgürlüğümüz, Hayatlarımız ve Barış için Tüm Dünyada Ayaktayız!” şiarlı basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklaması Türkçe, Kürtçe ve Arapça okundu.

“Kadın direnişleri tüm dünyayı sarsıyor. Dünyanın her yerinde kadınlar emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarının dayatılmasına, ırkçılığa, şiddete ve kadın cinayetlerine, özgürlüklerini ellerinden almak isteyenlere karşı mücadele ediyor. Bizler de bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak işte böylesine büyük bir direnişin parçasıyız ve bugün her yerde sokaklardayız. Biz kadınlar hep birlikte emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatımız için ayaktayız!” şeklinde başlayan açıklama “Hakları için direnirken katledilen 129 kadın işçiden aldığımız mücadele meşalesiyle her 8 Mart’ta sokakları, meydanları isyanla dolduruyoruz” İfadeleriyle devam etti.

Dersim’de kaybolan ve 64 gündür bulunamayan Gülistan Doku’nun da yer verildiği  açıklama “Dersim’de üniversite öğrencisi Gülistan Doku tam 64 gündür kayıp. Arama çalışmaları sonlandırıldı. Ailesi, üniversiteden arkadaşları ve kadın örgütleri susturulmaya çalışılıyor.Bizler buradan bir kere daha haykırıyoruz; susmayacağız ve olay aydınlatılıncaya kadar hep bir ağızdan sormaya devam edeceğiz: Gülistan Doku nerede? Gülistan Doku’ya ne oldu?” ifadeleri ile devam etti.

Ekonomik krizin faturasını ödemeyeceklerini vurgulayan kadınlar açıklamalarına “Her ekonomik kriz gibi bu krizin de faturası önce kadınlara kesiliyor ve kadınlar yoksulluğa mahkûm ediliyor. Kadınların görünmeyen ev içi emeği ekonomik kriz ile artıyor. Türkiye’deki çalışma rejimi cinsiyet ayrımcılığını, kadınların yaşadığı mobingi arttırıyor. İşten çıkarmalar başladığında önce kadınlardan vazgeçiliyor. Kadınların erkeklere göre iş gücüne katılım oranları daha düşük, işsizlik oranları ise daha yüksek. Kadınlar eşdeğerdeki işlerde erkeklerden daha az ücret alıyor. Kadınlardan bir yandan ucuz iş gücü olması bir yandan da kapitalist ataerkil sistemin devamı için ucuz iş gücü yetiştirmesi bekleniyor. Çalışma yaşamında da ayrımcılık ve eşitsizliği derinden yaşayan kadınlar olarak bu düzenin devam etmesine izin vermiyoruz, emeğimize sahip çıkıyoruz!”sözleriyle devam etti.

Emperyalist saldırganlığa karşı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan kadınlar” Devlet savaş politikaları ile korku salıyor, gündem değiştiriyor, kadınların tüm sorunlarını yok sayıyor. Halkların tarafı olmadığı bu kirli savaş pazarlığında kadın ve çocuklar başta olmak üzere sığınmacıların pazarlık konusu yapılmasını kabul etmiyoruz! Emperyalist saldırganlığa karşı inadına barış diyoruz. “ ifadelerine yer verdi.Mültecilere yapılan insanlık dışı uygulamalar “Mülteci Kadınlar Yalnız Değildir!” ve “Savaşa Hayır!Barış Hemen Şimdi!” sloganları ile protesto edildi.

“Tüm kadınlara çağrımızdır: Emeğimiz, özgürlüklerimiz ve hayatlarımız için yan yana gelelim. Örgütlenelim, direnelim. Dayanışmayı büyütelim!” vurgusunun yapıldığı açıklama Rojava’da, Lübnan’da, İran’da, Sudan’da, Arjantin’de, Fransa’da ,Şili’de ve Dünyanın her yerinde özgürlükleri için mücadele eden kadınlara gönderilen selamlar ile son buldu.

Açıklamaların okunmasının ardından sahne alan müzik grupları ve erbane topluluğunun ezgilerine kadınlar halayları, zılgıtları ve sloganları ile eşlik etti. Halayların ardından kadınlar Şili’den başlayıp bütün Dünyaya yayılan ve Türkiye’de yapılmasına izin verilmeyen Las Tesis dansını hep beraber gerçekleştirdi.

Ankara’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemleri kadınların hep bir ağızdan söyledikleri “Çav Bella” marşı ile sona erdi.

Mersin’de kadınlar “dayanışma ve mücadele” şiarıyla buluştu

Aralarında Yeni Demokrat Kadın ve YDG’li kadınların da olduğu Mersin Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Meydanı’nda miting düzenledi.

Ulusal kıyafetleri ile mitinge katılan kadınlar erbaneler eşliğinde halaylar ve zılgıtlar çekti. Renkli görüntülerin yaşandığı miting alanında  “Jin Jiyan Azadi”, “Kadın yaşam özgürlük” sloganları yükseldi. Yürüyüş esnasında kadınlar,“Krize, şiddete, eşitsizliğe ve savaşa karşı gücümüz, birlikteliğimiz”, “Kadınlar direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyor” pankartları ve katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu “Kadına şiddete sıfır tolerans”, “Haklarımıza, hayatımıza sahip çıkıyoruz” dövizleri taşıyarak “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin Jiyan Azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.

KADIN DAYANIŞMASI VURGUSU

Kadınların alana giriş yapmasından sonra miting, yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ortak bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamada  ilk olarak konuşan Günebakan Kadın Derneği Başkanı Zübeyde Akpınar, kadın dayanışmasından aldıkları güçle bugün alanları doldurduklarını ifade ederek, itirazlarını ve isyanlarını ortaya koyduklarını belirtti. HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer’de, kadınların yaşadıkları tüm saldırılara rağmen hiçbir şekilde boyun eğmediklerini direndiklerini hatırlatarak gelinen noktada işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı halk isyanlarının en önünde yer aldığını vurguladı. Diğer kadın örgütleri temsilcileri de yaptıkları konuşmalarıyla kadın mücadelesinin devam edeceğini belirtti.

MÜCADELEYE ÇAĞRI

Son olarak konuşan HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ise, iktidarın kadın kazanımlarından olan İstanbul Sözleşmesine el uzatabileceğini ifade ederek kadınları mücadeleye çağırdı. Fatma, AKP iktidarının İdlib savaşı ile asla sonuç alamayacağını aktararak yürüttüğü savaşı sonlandırmasını ve bir an önce Suriye’den elini çekmesini istedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Renkler ve Diller Korosu Kadın Ritim Topluluğu ve Jinawaz topluluğu mitinge katılanlara şarkılarıyla coşkulu anlar yaşattı. Topluluk, erbane ve davullarıyla birçok dilde şarkılar söyledi. Kadınlar zılgıtlarıyla şarkılara eşlik etti.

Etkinlik şarkılar ve halaylarla son buldu.