Ana Sayfa Avrupa Avrupada Kadınlar 8 Mart’ta sokaklardaydı

Avrupada Kadınlar 8 Mart’ta sokaklardaydı

AHM : 8 Mart Kadın platformları, bileşenleri ve Kadın örgütleri tarafından, avrupanın çeşitli yerlerinde organize edilen 8 Mart yürüyüşüne binlerce kadın katılım sağladı.

Kadınlar Fransa, Belçika, Hollanda, Isviçre, Almanya ve Avusturya sokaklarında hep bir ağızdan ortak taleplerini haykırdı.

Mor-Kızıl Kolektif aktivistlerinin de çeşitli alanlardaki yer aldığı etkinliklerde ‘’Kadın grevleri’’ ana gündemdi.

Mor-Kızıl Kolektif aktivistleri  katıldıkları yürüyüş ve eylemlerde bu yıl avrupa dillerinde yayımladıkları “YAŞAM, DİRENİŞ ve EŞİTLİK için, ÖRGÜTLÜ MÜCADELE ile; 8 MART’TA ALANLARA!” bildirilerinin dağıtımlarını yaparak konuşmalar gerçekleştirdiler.

Kadınlar yürüyüş boyunca attıkları sloganlar da erkek egemen sisteme, sömürüye ve kapitalizme karşı mücadelede kararlılık mesajları verdi.

Geçtiğimiz sene Arjantinde yaşanan bir kadın cinayetiyle başlayıp Latin Amerika ve Karayiplere dağılan ‘’Ni una Menos’’ hareketi’ nin avrupada’ da ilgi gördüğü gözlemlendi.

Dünya genelindeki kadın ayaklanmasından korkan erkek egemen zihniyet ve onun temsilcileri Fransa  ve İstanbul da biber gazı ve plastik mermilerle 8 Mart yürüyüşüne müdahale etti.

Yasak ve polis şiddeti tanımayan kadınlar kararlı bir şekilde yürüyüşlerini sürdürdü.

Bu seneki 8 Mart’ın  avrupa genelinde kitlesel ve coşkulu geçtiği görüldü.