Ana Sayfa Haberler Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı verildi

Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı verildi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal hakkındaki hapis cezası kararının durdurulmasına ve tahliyesine karar verdi.

Yargıtay’dan Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen yazıda, Aytaç Ünsal’ın sağlık durumunun kötüleşmesinden dolayı hapishane koşullarında kalamayacağına İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporu olduğu hatırlatıldı. Yazıda, rapor doğrultusunda Ünsal iyileşene kadar infazın durdurulmasına ve başka dosyadan hükümlü ya da tutuklu değilse tahliye edilmesine karar verildiği aktarıldı. Savcılığa gönderilen yazında şu ifadelere yer verildi:

“Dairemizin 03.09.2020 tarih ve 2020/1499 esas, 2020/3679 sayılı kararı ile sanık hakkındaki İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 29.07.2020 tarih 11927 sayılı raporuna göre; sanığın cezaevi şartlarında kalmasının hayati bakımından tehlike yaratacağı anlaşıldığından 5275 sayılı Kanunun 16/2 maddesi gereğince iyileşinceye kadar İNFAZIN DURDURULMASINA başka suçtan hükümlü ya da tutuklu değilse derhal SALIVERİLMESİNİN sağlanması için yazı yazılmasına karar verilmiştir. Gereğinin yapılması rica olunur.”

Halkın Hukuk Bürosu da Aytaç Ünsal’ı karşılama için çağrı yaparak “Aytaç’ı almaya Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne gidiyoruz. Tüm sevenlerini, dostlarımızı Aytaç’ı karşılamaya hastane önüne bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: yenidemokrasi7.net