Ana Sayfa Avrupa Basel’de Yapılan Anti-Faşist ve Nazi Karşıtı Eyleme Polis Saldırısı!

Basel’de Yapılan Anti-Faşist ve Nazi Karşıtı Eyleme Polis Saldırısı!

BASEL : Avrupa’nın ve dünyanın bir çok ülkesinde yükselişe geçen ırkçılığa karşı mücadelelerde yükselmeye başladı.

4 Temmuz Cumartesi günü Basel’de iki ayrı anti-faşist eylem gerçekleştirildi. Eylemlerin ilki, İTİF’in (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu) bileşeni olduğu İDGB‘nin (İsviçre Demokratik Güç Birliği) çağrıcısı olduğu eylem, Basel-Wette Park da saat 14:00 başladı. Türk faşist devleti ve kurumlarıyla, ırkçı-faşist saldırılarını İsviçre’ ye taşıma planlarına karşı organize edildi. Alanda toplanan kitl, yapılan saygı duruşu ve konuşmalardan sonra Claraplatz’ a doğru ırkçılık ve faşist saldırılara karşı sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşe PARTİZAN, İTİF ve PGİ/MLM taraftarları da katılım sağladı.

İDGB tarafından hazırlanan pankartın ardından başlayan yürüyüşte, İDGB ve Kürt hareketi adına konuşmalar gerçekleştirilerek, Türk devletinin konsolosluk aracılığıyla örgütlemeye çalıştığı yürüyüşe izin verilmemesi gerektiği ve buna karşı aktif mücadele edilmesi gerekliliği ifade edildi.

 

 

Diğer bir eylem ise, PARTİZAN’ nın da içerisinde olduğu Basel NaziFrei inisiyatifi tarafından gerçekleştirildi.  Isviçreli anti-fasist gençlik örgütlerinin de eyleme çağrılarını yaptığı   eylem, izinsiz bir sekilde gerçekleştirildi. Bu eyleme de PARTİZAN ve PGİ/MLM’ nin yanısıra MLKP taraftarları da katılım sağladılar. Polis, kitlenin toplandığı  savcılık binasi önünde kitlenin etrafını sararak ablukaya aldı. Kitle ana caddenin dışına  polis ablukasına alınarak zorla sürüldü. Burada ise kitlenin çıkış güzergahlarını kapatıp engelleyerek çembere alarak etrafını sardı. Kitle bulunduğu alanda almanca ve türkce  sloganlar atarak uzun bir süre bekleyişini sürdürdü. Kitleye kimlik kontrolü yapmak isteyen polise, kitle bulunduğu alanda direnerek bekleyişini sürdürdü. Polis birbirine kenetlenen kitleyi zorla ve sert müdahalelerle gözaltına aldi. Kimlik kontrolü, adres doğrulaması ve fotograflarını  çektiği kişileri bıraktı.

Kitle içersinde Türkiyeli bir kadın arkadaşı ise kimlik kontrolünden sonra gözaltı aracına alarak karakola götürmeye calisan polise karşı direnen  kitle aracin önüne oturarak polis aracının geçişini engelledi. Polis gözaltına aldığı genc kadin arkadaşı başka bir çıkıştan polis aracıyla karakola götürdü. Polis aracının önüne oturarak engelleyen kitleye ise gaz sıkılarak ve kimisini de coplayarak sert ve agresif bir şekilde müdahalesine rağmen,  kitle oturduğu yerden kalkmayarak polis aracının çıkışını engelledi. Eylem tüm kitlenin kimlik kontrolü yapılıncaya kadar sahiplenilerek bekleyiş devam etti. Tüm arkadaşların kimlik kontrolü yapılıp bırakılıncaya kadar, destek amacıyla polis ablukasının olduğu alana gelen anti-fasist kitle coşkulu ve gür sloganlar atarak desteğini sürdürdü.

AHM- Basel

04/07/2020