Ana Sayfa AGEB CORONAVİRÜSÜ SALGININDA HAPİSHANELERİN DURUMU ÜZERİNE CANLI YAYIN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CORONAVİRÜSÜ SALGININDA HAPİSHANELERİN DURUMU ÜZERİNE CANLI YAYIN GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ageb canlı yayın

12 Nisan Pazar günü saat 20.00’de Partizan Medya’da Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) tarafından canlı yayın gerçekleştirildi.

Ageb canlı yayın

Coronavirüsü tüm dünyayı kuşatan, emperyalist-kapitalist sistemin büyük çaplı ekonomik krizine çarpan etkisi yaratan, tüm dünyanın dökülen sağlık sistemini açığa çıkaran çok katmanlı bir krize neden oldu. Salgına karşı öncesinden ve sonrasından ciddi tedbir almayan devletler salgının ve ölümlerin önüne geçmediği gibi, bir yandan halkın “evde kalması” gerektiğini salık verirken diğer yandan ise işçi ve emekçilerin zaten sağlıksız ve güvenliksiz olan çalışma yaşamına devam etmesini sağlamaktadır.

Bu salgında işçi-emekçiler ekonomik zorluğu en yoğun yaşayan, sağlık sisteminden en az yararlanan ve virüsün tüm olumsuz etkilerine en açık olan kesimler olmaktadır.

Tüm dünyada hapishanelerde tutsakların durumu en çok tartışılan meselelerden biridir. Zira virüsün hapishanelere bulaşması durumunda yaygın ölümlerin gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Türkiye’de de hapishanelere karşı ne yapılacağı ciddi bir tartışma konusu olmuştur. Devlet salgına karşı infaz yasasının yeniden düzenlenmesini karar altına almıştır. Düzenlenen infaz yasası ile böylesi büyük çaplı salgın koşullarında dahi devletin politik tutsaklara düşmanlığı açık hale gelmiştir. Gerçekleşen düzenlemede siyasi tutsaklar kapsam dışı bırakılmıştır.

AGEB olarak, hapishanelerin durumu, tutsakların bu virüs salgınından nasıl etkilendiklerini ve devletin yeni infaz yasası düzenlemesini PŞTA (Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri) ve İHD (İnsan Hakları Derneği) ile birlikte masaya yatırıp tartışıldı.

Canlı olarak Partizan Medya’da yayımlanan ve 2 saat süren yayın binlerce insan tarafından ilgiyle izlendi.