Ana Sayfa AGEB Faşist saldırganlık Viyana’da kitlesel olarak protesto edildi

Faşist saldırganlık Viyana’da kitlesel olarak protesto edildi

Viyana:  Demokratik kurumların dün organize ettiği miting ve yürüyüşe;  Avusturya Türkiye İşçi ve Göçmen Federasyonu (ATİGF), Mor Kızıl Kolektif, Partizan, Türkiye ve Kürdistanlı, devrimci demokratik örgütlerin yanı sıra  Avusturyalı anti faşist gruplar katıldı.

Yürüyüş başlamadan önce Kobanê’de katledilen üç Kürt kadın şahsında Kürdistan devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından kitle, Columbusplatz’dan Türk büyükelçiliğine doğru yürüyüşe geçti.

Türk devletinin işgal saldırılarının protesto edildiği yürüyüş boyunca “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Es lebe internationale Solidarität”, “Wiener Polizisten schützen die faşisten” Siyamonti tu anti faşisti” sloganları atarak kin ve öfkelerini dile getirerek faşizme Avusturya’da yer olmadığı mesajı verildi.

Yaklaşık 3 saat süren yürüyüş ve miting sloganlar eşliğinde sona erdi. Mitingde bir konuşma yapan siyasetçi Berivan Aslan “Irkçı faşistlere buradan sesleniyoruz. Kürtler ve sosyalistler geçit vermedi ve bundan sonra da geçit vermeyecektir.” dedi.

28/06/2020

AHM- Avusturya