Ana Sayfa Dünya Filipinler Komünist Partisi MK-SB üyesi Julius Soriano Giron (Ka Nars) katledildi

Filipinler Komünist Partisi MK-SB üyesi Julius Soriano Giron (Ka Nars) katledildi

Filipinler Komünist Partisi (CPP) MK-SB üyesi ve Yeni Halk Ordusu (NPA) komutanı Ka Nars parti isimli Julius Soriano Giron, yanındaki iki yoldaşıyla beraber Baguio şehrinde gerçekleştirilen düşman operasyonunda şehit düştü. Devlet güçleri, 13 Mart Cuma saat 15:30 sularında gerçekleştirilen operasyonda Giron ve yoldaşlarının “ilk ateş edenler” olduğunu söylese de Filipinler Komünist Partisi yaptığı açıklamada yoldaşlarının silahsız olduğunu ve bu operasyonun açık bir infaz olduğunu belirtti. Giron’la birlikte şehit düşenlerden birinin yine bir başka parti yöneticisi Lourdes Tan Torres, diğerinin ise savaşçı olduğu belirtildi.

Operasyona ilişkin açıklama yapan askeri yetkili, Giron ve yoldaşlarının katledilmesini överek “bu etkisizleştirme operasyonunu, ülkemizdeki silahlı komünist hareketin ve Yeni Halk Ordusu’nun faaliyetlerinin sonlandırılması açısından başarılı buluyoruz” derken, katledilen devrimcilerin yanlarında çeşitli silah ve bombalar ele geçirildiğini iddia etti. İnfaza ilişkin medyada yayınlanan fotoğraflarda ise silahların üç devrimcinin cansız bedenlerinin yanına sonradan “özel” olarak koyulduğu açıkça görülmektedir.

FKP yaptığı açıklamda Giron’un 70 yaşına yakın olduğunu ve yaşlılığından dolayı çeşitli rahatsızlıkları olduğunu belirterek, infaz anında silahlı faşist ajanlara karşı silahsız olduklarını; suçlarını örtmek için “silahla karşılık verdiler” yalanının devlet tarafından ortaya atıldığını vurguladı.

FKP, açıklamasında Ka Nars’ın uzun dönemdir parti Merkez Komite Siyasi Büro’da görevini yerine getirdiğini, onun Marksizm-Leninizm-Maoizm’in öğrencisi ve öğretmeni olduğunu dile getirdi. Açıklamanın devamında Giron’un 2014 yılında parti önderliğinin yeniden oluşturulması ve 2016’da ikinci parti kongresinin gerçekleştirilmesi için yüzlerce kadronun bir araya getirilmesinde kilit rol oynadığını vurgulandı. Parti açıklaması “Yaşasın Ka Nars’ın anısı! Kanınız sonsuza dek Magat ve Agno, Catubig ve Pulangui nehirleri boyunca akacak ve her zaman proletaryaya ve tüm emekçi kitlelere, zafere kadar devrim yapmak için ilham verecektir!” denilerek sonlandırıldı.

Kaynak: Yeni Demokrasi Gazetesi