Ana Sayfa Avrupa Halk Savaşçıları İngiltere, Belçika, Almanya ve Hollanda’da anıldı

Halk Savaşçıları İngiltere, Belçika, Almanya ve Hollanda’da anıldı

AVRUPA – 6-9 Eylül tarihlerinde Dersim Ovacık’ta yaşanan bombardımanda ölümsüzleşen TKP/ML MK üyesi Erol Volkan İldem ve TKP/ML İleri Militanı, TİKKO birim komutanı Fadime Çakıl (Rosa) Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

İNGİLTERE/LONDRA

27 Eylül pazar günü saat 15:00’da yapılan anma etkinliği Nubar (Erol Volkan İLDEM), ROSA (Fadime Çakıl), Koray Aspir ve son süreçte ölümsüzleşen HPG gerillaları şahsında devrim ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı.

Daha sonra TKP/ML MK tarafından yayınlanan açıklama okundu. Açıklamanın ardından ise sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğe katılan devrimci kurumlardan MLKP adına yapılan konuşmada “Şehitlerimizin bizlere bıraktığı sorumluluk bilinci ve mücadele kararlılığı ile devrimci dayanışma ve birlikte mücadeleyi büyüteceğimize söz veriyor, şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

MKP adına yapılan konuşmada da baskı ve zulmün şehirlerde ve dağlarda sürdüğünü ve buna karşı ortak mücadelenin önemine değinildi.

ALMANYA/DUİSBURG

Duisburg Partizan’ın örgütlediği anma, açılışın ardından Nubar (Erol Volkan İldem), Rosa (Fadime Çakıl), 27 Ağustos’ta ölümsüzleşen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik, 28 Ağustos’ta ölümsüzleşen MLKP/FESK Karadeniz Kır Birliği komutanlarından Koray Aspir ve  tüm devrim, sosyalizm ve komünizm davasında toprağa düşenler için saygı duruşuyla başladı.

Anma; TKP/ML MK-SB ve gençlik örgütü TMLGB-MK açıklamalarının okunmasının ardından Nubar ve Rosa’yı anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Ardından, anmada MLKP adına bir konuşma yapılırken, MKP, Almanya Demokratik Haklar Platformu ve Devrimci Demokrasi adına da mesajlar sunuldu.

Sunulan mesajlarda; Nubar ve Rosa’nın direnişi, TKP/ML’nin savaşçı geleneği selamlanırken, özellikle içinden geçilen bugünlerde gidenlerimizin bize bıraktığı savaşçı geleneğin sahiplenilmesi, geride kalan bizlerin omuzlarında bir sorumluluk olduğu, bu bilinçle de devrimci dayanışmanın, faşizme karşı birlikte hareket etmenin önemi vurgulandı.

ALMANYA/NÜRNBERG

27 Eylül pazar günü düzenlenen anma etkinliği, Partizan tarafından yapılan konuşmanın ardından devrim, sosyalizm ve komünizm şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı.

Partizan tarafından yapılan konuşmada; Son süreçte faşist Türk devletinin HDP ve Temel Demirer’in de içinde olduğu aydınlara yönelik tutuklama operasyonlarının AKP ve Tayyip iktidarının ekonomik ve siyasi krizleri içinde çırpınışlarının bir sonucu olarak halka ve devrimci demokrat güçlere daha fazla saldırganlaştıklarının altı çizilerek, Devrimci görevin siyasal iktidarı alaşağı ederek, devrim için halkın silahlı kuvvetlerini örgütlemenin esas görev olduğu vurgulandı.

20 dakikalık sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyon bitimi ardından, ”Halk Savaşçıları Ölümsüzdür!” sloganı haykırıldı.

Sinevizyon sonrası, AGEB ve  Devrimci Demokrasi’nin yazılı mesajları okunurken, BİR-KAR, MLKP ve KPD-Aufbau- Arbeiterbund adına devrimci dayanışma içerikli TKP/ML- TİKKO gerillaları ve tüm ölümsüzleşenleri anan konuşmalar yapıldı. Halk Cephesi ve SYKP de anmaya katılarak destek verdi.

BELÇİKA/LİEGE

Dersim-Ovacık’ta faşist TC güçleriyle girilen çatışmada ölümsüzleşen TKP/ML MK üyesi komünist önder Nubar (Erol Volkan İldem) ve TİKKO Komutanlarından Rosa (Fadime Çakıl) Belçika’nın Liege kentinde 26 Eylül’de düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Saygı duruşu ve açılış konuşması ile başlayan etkinlik ölümsüzleşen halk savaşçılarının görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti. Ardından TKP/ML MK ve TMLGB MK açıklamaları okundu. Belçika Halk Cephesi, Halkevi Belçika ve NEVBEL (Kürt Kültür Merkezi) kurumlarının katılarak destek verdiği etkinlikte katılan kurum temsilcileri söz alarak dayanışma mesajlarını iletti. Partizan temsilcisi konuşmasında ölümsüzleşen yoldaşlarımızın bize mesajının Halk Savaşı’nda ve gerilla mücadelesinde ısrar etmek olduğunu belirterek reformizmin ve tasfiyeciliğin yükseldiği bu günlerde Nubar ve Rosa yoldaşların şehadetinin daha bir anlamlı olduğuna değindi. Konuşmasını “Biz mesajı aldık, onların bize devrettiği kızıl bayrağı yükseklere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Halk Cephesi temsilcisi yaptığı konuşmada şunları belirtti: “AKP sınıf kini ile halkın her kesimini; sindirmek susturmak ve korkutmak amaçlı, hemen her gün dozunu arttırarak saldırmaya devam ediyor. AKP faşizminin halka karşı savaşının sebebi halktan korkusudur. Halk birleştiğinde, örgütlü olduğunda kendilerini tükürükle boğacaklarını bildiklerinden korkuları her geçen gün büyüyor. Biz halkız AKP’nin savaş yürüttüğü halkın örgütlü güçleriyiz.

Faşizmin korkusunu büyütecek güçleriz. Faşizm bunu bildiğinden her fırsatta gözaltına alıyor, işkence ediyor, hapislere atıyor katlediyor. Ama çaresiz kaldıkları nokta şudur ki, baskılarla sinmez, zulme boyun eğmez, öldürmekle bitmeyiz. Halkı için şehit düşen devrimciler anadolu topraklarına tohum tohum ekilir ölümlerden yeniden doğar. Faşizminin katlettiği TİKKO gerillaları Rosa ve Nubar halkın kurtuluş mücadelesi yolunda ölümsüzleşen iki yiğit halk evladıdır. Anıları halk kurtuluş mücadelesinde yaşayacaktır. TİKKO’nun gerilla şehitlerini selamlıyoruz. Devrim Şehitleri Ölümsüzdür! Nubar ve Rosa ölümsüzdür!”

Şiir ve müzik dinletisinin ardından etkinlik sonlandırıldı.

HOLLANDA/ROTTERDAM

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde Atılım Gazetesi ve Partizan devrim ve komünizm şehitlerini andı. 27 Eylül’de gerçekleşen anma etkinliği komünist önder Nubar (Erol Volkan İldem), Rosa (Fadime Çakıl) ve MLKP/ FESK kır gerilla birliği komutanı Koray Aspir şahsında yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardından TKP/ML adına yapılan konuşma yapıldı, yapılan konuşmada silahlı mücadele, illegal mücadele ve özelde de önder yoldaşın mesajının halk savaşı stratejisinin büyütülüp geliştirilmesine yönelik algıladığımızı ve bu görevimizi mutlaka ama mutlaka yerine getirileceğinin vurgusu yapıldı. Güncel gelişmelere de kısa değinilerek konuşma sonlandırıldı.

Daha sonra MLKP adına yapılan konuşmada birleşik mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Etkinliğe katılım sağlayan PKK Şehit Aileleri adına bir konuşma yapılırken, MKP Hollanda taraftarları ise mesaj sundular.

Anmaya Hollanda Halk Cephesi de katılım sağladı.