Ana Sayfa Avrupa INNSBRUCK’DA KOMÜNİST ÖNDER KAYPAKKAYA ANILDI (VİDEO)

INNSBRUCK’DA KOMÜNİST ÖNDER KAYPAKKAYA ANILDI (VİDEO)

Katledilişinin 47. yılında TKP/ML’nin kurucusu komünist önder İbrahim Kaypakkaya Innsbruck’ta anıldı.

Korona sürecinden kaynaklı olarak sağlık şartlarının yerine getirilerek organize edilen anma 100 kişiye yakın bir katılımla kitlesel ve coşkuluydu.

Landesmuseum’un önünde saat 13.00’te toplanan kitle, alanda konuşma ve devrimci marşlar eşliğinde açılış yaptı. Kaypakkaya’nın hayatı ve mücadelesi, kurduğu TKP/ML’si hakkında yapılan konuşmadan sonra, ayrıca Avusturya’da Hitler faşizminin devrilmesinin 75. yılı vesilesiyle Nazi faşizmine karşı sürdürülen anti-faşist partizan mücadelesine de değinen kısa konuşmalar yapıldı.

Saat 13.35’i gösterdiğinde kürsüden gelen anonsla kitle aralara birer metre mesafe gelecek şekilde üçerli kortej oluşturarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca Kaypakkaya’nın hayatı, düşünceleri ve ideolojisi anlatıldı. Konuşmaların büyük kısmı özellikle çevredeki halkın da anlaması ve eylemde ortaklaşması açısından Almanca olarak gerçekleştirildi.

Yürüyüş boyunca sık sık “Yaşasın Partimiz TKP/ML, Kızıl Ordu TİKKO, TMLGB”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Faşizme isyan halka önder Partizan”, “İbo, Haydar, Zülfikar; namludadır iktidar”, “İbo yaşıyor, TİKKO savaşıyor”, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar”, ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

İnnsbruck’da Pradl mezarlığında bulunan ve faşizme karşı mücadelede ölümsüzleşen Sosyalist Sovyet anıtına yürüyüş yaklaşık olarak 1 saat sürdü.  Anıt mezarlık içinde olmasından kaynaklı anıta getirilen karanfiller tel örgülerin üzerine asıldı. Kaypakkaya şahsında  tüm dünya, Türkiye ve T. Kürdistanı’nda ölümsüzleşenler, Mayıs şehitleri ve Hitler Faşizmi’ne karşı ölümsüzleşenler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.  Saygı duruşuyla birlikte Hitler Faşizminden kurtuluşun 75. yılı tarihi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Ardından PARTİZAN adına Kaypakkaya`nın tarihsel anlamı ve düşüncelerine sahip çıkarak devrimci mücadeleyi yükseltmenin önemine dikkat çekilen bir konuşma gerçekleştirildi. Eyleme katılan Rote Front (Kızıl Cephe) adına da Kaypakkaya’nın MLM bilimini Türkiye’ye uygulaması ve yarattığı Parti’nin bugün halen Türkiye coğrafyasında faşizme karşı mücadelede ısrar ettiğine değinen bir konuşma yapılarak hem Türkiye’de hem de Avrupa’da farklı ulus ve azınlıklardan oluşan işçi sınıflarının dayanışmasının bugün faşizme karşı verilen kavgada önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Tüm bu konuşmaların ardından Kaypakkaya’nın 1972’de kurduğu TKP/ML’si adına TKP/ML Merkez Komitesi Siyasi Bürosu’nun yayınlanan açıklaması TKP/ML militanları tarafından okundu.

Alman ve Türkiyeli devrimci kesimlerinde katılarak desteklediği anma etkinliğinde SMF, Halk Cephesi ve Alevi Derneği temsilcileri katıldı.

Anıt önünde anma sonlandırıldı.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.