Ana Sayfa Haberler İsmail Yılmaz’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor

İsmail Yılmaz’ın sağlık durumu ciddiyetini koruyor

Tutsak Partizan İsmail Yılmaz’ın kızı Sevinç Yılmaz, kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon hastalıkları bulunan babasının durumunun giderek ağırlaştığını söyleyerek bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

HDP Miletvekilli Ali Kenanoğlu da Mecliste aralarında İsmail Yılmaz’ın da bulunduğu 35 ağır hasta mahpusun çok geç olmadan serbest bırakılmasını istedi.

Geçirdiği beyin kanaması sonrası Kocaeli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan babasının, tam iyileşmeden hapishaneye geri götürüldüğünü aktaran Sevinç Yılmaz, “7 gün süren tedavi neticesinde tekrar hapishaneye gönderildi. Pandemi nedeniyle 14 gün karantinada kalma ihtimali söz konusu. Hastane ile yaptığımız görüşmelerde, raporlarında belirtilen hususlardan bu hastalığın tekrar etme ihtimalinin çok yüksek olduğu görülmektedir. Ve hastalık nüksettiğinde yaşama ihtimali de bulunmamaktadır. Babam beyin ameliyatı geçirdiği için tek başına yaşamını idame ettiremediği için bundan sonra hayatı boyunca özel bakıma ihtiyacı var” diye konuştu.

‘GÜNLÜK İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL’

Babasının geçmişte gördüğü ağır işkencelerden kaynaklı başka hastalıkları olduğunu da söyleyen Yılmaz, “Babam 66 yaşında. 16 yıldır tutuklu. Ağırlaştırılmış müebbet aldı. Kalp rahatsızlığı, prostat, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi hastalıkları mevcut. Sağ kolunda, elinde ve vücudunun farklı yerlerinde uyuşma ortaya çıktı. Günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayacak durumda değil” dedi.

Babasının ameliyat sonrası arkadaşlarının yardımıyla hayatını idame ettirebildiğini söyleyen Yılmaz, “Yurtdışında olduğumuz için biz de babamı ziyarete gelemiyoruz, salgın dolayısıyla uçuşlar kapalı. Aklımız hep babamda. Babam bir an önce tahliye edilmeli. Bundan sonra yaşanacaklardan cezaevi idaresi sorumlu olacaktır” diye konuştu.

‘BAŞVURULARIMIZA YANIT GELMEDİ’

İsmail Yılmaz’ın Avukatı Gül Altay ise sağlık sorunları nedeniyle tahliye talep etmelerine rağmen başvurularına henüz yanıt gelmediğini söyledi. Müvekkilinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu ve pandemi nedeniyle de riskin oldukça yüksek olduğunu belirten Altay, “Yaşanan durumun vahametine bakıldığı zaman, müvekkil açısından geri dönülmez zararların ortaya çıkacağı, en önemlisi de yaşamını yitireceği muhakkak olması nedeniyle, telafisi olanaksız zararlara sebebiyet verilmemesi amacıyla ve hâlâ bütün hızıyla devam eden koronavirüs salgını açısından büyük risk oluşturan hastalıkları da göz önüne alınarak kalp krizi ve beyin kanaması riski devam eden müvekkilinin derhal serbest bırakılması gerekmektedir” dedi.