Ana Sayfa Haberler Innsbruck’ta Kadın Cinayetlerine karşı yürüyüş yapıldı !

Innsbruck’ta Kadın Cinayetlerine karşı yürüyüş yapıldı !

Innsbruck – Türkiyeli Bircan Dever’in   geçen hafta Imste cinayetinin ardından, Cuma akşamı “Kadın Cinayetlerini Durdur!” Sloganı altında protesto miting ve yürüyüşü yapıldı.

Bildirildiği gibi, 31 yaşındaki kocası Pazar gecesi, karısını bir tartışmada sonra bir yastıkla boğdu. Daha sonra 33 yaşındaki T.Ü  öldürdüğü eşini Inn Nehirine attığını itiraf etti. Perşembe sabahından beri kayıp olarak aranan Bircan Deverin Cesedine Cuma 3.07.2020 den İnn nehrin de bulundu.

Mor Kızıl Kolektif olarak hem Miting örgütlenmesin de hem de Cuma günü Kadın örgütlerinin organize edeceği Yürüyüşe çağrı yaptı. Yaklaşık 500 kitle yürüyüşe katıldı.

Bu sebeble Mor Kızıl Kolektif’ “Kadın Cinayetlerini Durdur! “Sloganı altında Kadın kurumlarına ve STK lara çağrıda bulunarak Cuma günü 03.07. 2020 de İnnsbruck Merkezin de Miting ve Yürüyüş düzenlendi. Hazırlıkları hafta icinde tanmamlanan yürüyüşe Yerli ve Göçmen Örgütleri ve STK lat katıldı.  Yürüyüş örgütleyicileri; Mor Kızıl Kolektif, Frauen Vernetzung, AKB Tirol, ADKH, SKB, Antifa, JUSOS gibi kurumlardı. Ayrıca Siyasal Parti temsilcileri de yürüyüşe katılım sağladılar.

Corona kurallarına uyularak Şehir Merkezinde kitlesl yürüyüş, “Namus cinayeti” yok, ataerkil şiddet var

Innsbruck’taki gösteriye bir çok  dernek, göçmen ve kadın örgütü katılım sağladı. Katılımcılar Anna-Saulede buluştu. Göstericiler cinayet kurbanı için Miting alanına çiçek bıraktılar.

Miting alanın da yapılan konuşmalarla Patriyakal sistem eleştirildi.  Kadınlara yönelik bu ve diğer şiddet eylemleri ne “namus cinayetleri” ne de “aile dramaları” dır, büyük bir ataerkil şiddetin ifadesidir. Kadınların öz örgütlenmesi, direniş ve dayanışma şart olduğu belirtildi. Kadın Cinayetlerinin politik cinayetler olduğu vurgusu yapıldı.  Yapılan konuşmalardan sonra yürüyüş başladı.

Yürüyüş boyunca ‘’Kein Got-kein Patriyakal- kein Staat, Kadın Cinayetlerine Hayır, Stop der Femizid, Allerta allerta anti Seksista,  Kadın Yaşam Özgürlük, Jin Jiyan Azadi’’

Yürüyüş güzergahı  şehir merkezini dolaşarak başladığı yerde bitirildi.

 AHM Avusturya