Ana Sayfa Avrupa Mor-Kızıl Kolektif: “TÜRKÜLER SUSMAZ, HALAYLAR SÜRER!”

Mor-Kızıl Kolektif: “TÜRKÜLER SUSMAZ, HALAYLAR SÜRER!”

TÜRKÜLER SUSMAZ, HALAYLAR SÜRER!”

“Eriyen bedenimi düşünme, göğü giydim üstüme…”

Bilindiği üzere İdil Kültür Merkezi, devrimci kültür ve sanata düşman olan Türk faşist devletinin defalarca baskınlarına maruz kalmış, her baskında talan edilmiş, üyeleri gözaltına alınmış, tutuklanmıştır. Yaptığı devrimci sanat ile Türkiye ve Türkiye Kürdistanı‘nın sembolü olan Grup Yorum’un üyelerinden Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak kaldıkları hapishanelerde, çalışmalarını sürdürdükleri Kültür Merkezi’ne yapılan bu baskı ve saldırıları, tutuklamaları, grup üyelerine koyulan yasakları ve konser yasaklarını protesto etmek için başlattıkları “süresiz ve dönüşümsüz” açlık grevini ölüm orucuna çevirmişlerdi.

“Türküler susmaz, halaylar sürer” şiarı ile kuruluşundan bu yana devrimci saflarda yerini almış, her türlü bedeli ödemekten geri durmamış Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, diğer tutukluların da serbest bırakılması talebiyle, tahliye edildikten sonra da ölüm orucuna devam etmişler, yapılan polis baskınıyla hastaneye kaldırılmış ve zorla müdahale işkencesiyle teslim alınmak istenmiştir.

Her türlü dayatmaya, baskıya rağmen, yeniden ve hep birlikte türkülerle, marşlarla halkıyla yeniden buluşabilmek için faşist TC devletinin karşısında geri adım atmamış, ömrünü halkına adamış bir devrimci militanı, yiğit bir devrimci kadını, Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i Ölüm Orucu’nun 288. gününde ölümsüzlerimizin arasına uğurladık.

Helin, ondan önce devrim saflarında toprağa düşenlerimizin yanında yerini almıştır. O şimdi; İdil, Ümüş, Lale, Sibel, Nergiz, Aysun ve adını sayamadığımız devrimin tüm şehit kadınlarının yanındadır.

Helin Yoldaş, mücadelemiz sürdükçe, Grup Yorum devrim türkülerini söyledikçe, sen de sahnede en güzel ezgilerimizi söylemeye devam edeceksin. Biz kadınlar kavganın en önünde yerimizi alırken senin en devrimci marşlarını söyleyeceğiz.

Sen; yine bize gösterdin ki, kadınların hayata, mücadeleye, direnişe kattıkları onurlu, baş eğmez, teslim olmaz tavırları var oldukça, biz asla yenilmeyeceğiz ve bitmeyeceğiz. Ve hep birlikteyiz.

DEVRİMCİ SANATÇI HELİN BÖLEK ÖLÜMSÜZDÜR!

YAŞASIN DEVRİMCİ DAYANIŞMA!

YAŞASIN KADINLARIN DİRENİŞİ!

GRUP YORUM’A ÖZGÜRLÜK!

MOR – KIZIL KOLEKTİF

03/04/2020