Ana Sayfa Avrupa Mor Kızıl Kolektif ve Kızıl Kadın Komitesi Linz’de Panel gerçekleştirdi

Mor Kızıl Kolektif ve Kızıl Kadın Komitesi Linz’de Panel gerçekleştirdi

Linz : Mor Kızıl Kolektif ve Kızıl Kadın Komitesi (Rotes Frauenkomitee) tarafından “Covid-19 Pandemisi ve onun emekçi kitlelere, özelde de kadınlara, yansıması” mottosuyla bugün Linz’de bir Panel gerçekleştirildi.

Panele, Antifaschistische Aktion ve Partizan da destek verdi.
Panelde Mor Kızıl adına yapılan konuşmada Coronanın bir hastalık olarak özelliklerinden ziyade, onun organik doğa ve toplumsal yaşam koşulları içersinde ele alınarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra Emperyalist- Kapitalist ülkelerde bunu ele alış biçimleri, uygulamaları, emekçiler üzerindeki etkileri ve eve kapanmanın kadınlar nezdinde ev içi şiddet oranlarının artmasına değinildikten sonra Kızıl Kadın Komitesine söz verildi.
Kızıl Kadın komitesi Linz temsilcisi de Avusturya somutunda ki yansımalarını, aile içi şiddetin artışının yanı sıra devlet şiddetinin de artmasına ve işçi mücadelelerinin dahada somutlaştığına dikkat çekti.

Moderasyon tarafından, pandemi ve eve kapanmanın eğitim sistemindeki yansımalarını, Pandeminin sınıfsal olduğunu ve (göçmen) işçi sınıfını dahada etkilediğini, sosyal alanda erkeklere oranla daha fazla kadın işçinin çocuk, yaşlı bakımı, engelli bakımı vb alanlarda çalıştığını, fakat Avusturya sarı sendikası ve sosyal ortaklık (Sozialpartnerschaft) denilen Sendika, İşçi Odası ve Ticaret Odası üçleminin hiçde Pandemi döneminde zorunlu olarak çalışmak zorunda olan bu kesimin lehine kararlar almadığı ve devletlerin Pandemi için ayırdıkları bütçelerin en az bölümünün işçi ve emekçilere dağılımının yapıldığı anlatıldıktan sonra söz dinleyici kitleye verildi.
Panelin sonunda Partizan temsilcisi söz alarak, asıl korunmamız gereken virüsün emperyalizim virüsü olduğunu belirtti. Daha sonra, söz panelistlere verilerek panel,
Mor Kızıl Kolektif faaliyetçileri ile Kızıl Kadın Komitesinin bu güne kadar Pandemi sürecinde birlikte yürüttükleri faliyetleri aktardılar.

Bunlar; halkla dayanışma içerisinde bulunmak için yürütülen semt çalışmaları, bağış toplayarak şehir merkezinde Standlar açarak ihtiyacı olan ailelere ve çocuklara okul malzemeleri dağıtımı, Pandemi ve gelişen işsizliğin kadın yüzünü kadın kitlelerine görünür kılmak için yürütülen kitle ziyaretleri, MAN şirketinin bölgede bulunan fabrikasını kapatma kararına karşı oradaki binlerce işçi ile dayanışma göstererek fabrika önlerinde bildiri dağıtımları vb.
Her iki kadın örgütü de bu noktada İşçi sınıfı içersindeki mücadeleye dikkat çekerek bu faaliyetlerini geliştirerek devam ettireceklerini ilan ettiler. Panel “yaşasın enternasyonal dayanışma” ve “Kadınlar ayağa kalkın ve karşı koyun” sloganları ile sona erdi.

AHM Avusturya

18 Ekim 2020