Ana Sayfa Avrupa Nürnberg`de kitlesel 8 Mart Yürüyüşü ve Söyleşi

Nürnberg`de kitlesel 8 Mart Yürüyüşü ve Söyleşi

NÜRNBERG: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlarının Mücadele günü bugün Nürnberg`de binlerin katılımıyla kutlandı.

8 Mart Kadın Platformu bileşenleri Kadın Örgütleri tarafından organize edilen etkinlik saat 14.00 de Lorenz Kilisesi meydanı önünde toplandı. Alanda 8 Mart`ın tarihsel mücadele  sürecine değinilerek,Kapitalizme ve Patriarka`ya karşı mücadeleyi yükseltme çağrıları yapıldı.

Miting alanından yürüyüşe geçilmeden önce, Platform bileşenlerinden MOR-KIZIL KOLEKTİF almanca olarak kamuoyuna yayımladığı bildiriyi kitleye okudu.

Geçen yıllara oranla daha kitlesel ve görkemli geçen, 2 saat süren  yürüyüş kentin işlek caddelerinden geçerek yeniden Lorenzkirce önüne gelerek bitirildi.

 

Nürnberg ve çevresinde faaliyet gösteren yerli ve göçmen Kadın örgütleri ile devrimci, demokratik kurumların katıldığı kitlesel yürüyüş sonrası, Nürnberg Alevi Kültür Merkezi (NAKM) de 8 Mart`ın tarihsel süreci ve Kadınların Mücadele tarihi ile Cinsiyet ayrımcılığı, Kadının  özgürleşebilmek için örgütlenmesi konularının ele alındığı” 21.Yüzyılda Kadın olmak “ konulu  Dr. Med Banu Büyükavcı tarafından bir sunum gerçekleşti. AKM`de yapılan ve çoğunluğu Kadınlardan oluşan 100 civarında kitlenin dinleyici olarak katıldığı etkinlikte, Kadınlar sorular sorarak ve görüşler belirterek interaktif bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Bu söyleşi etkinliğine de Nürnberg MOR – KIZIL KOLEKTİF  aktivistleri katılarak destek verdiler. Beğeni toplayan etkinlikte, Kadın sorunu ve Kadınların örgütlenerek mücadelede daha çok görünür olması gerektiğine yönelik bilinç oluşturulması  ve bu çabalara ağırlık verilmesi gerektiği, öne çıkan görüş olarak belirtildi. Etkinlik,  Alevi Gençlerinin müzikal sunumu sonrası bitirildi.

Avrupa Haber Merkezi

AHM Nürnberg

08/03/2020