Ana Sayfa Avrupa Paris: Ölümsüzlüğün 36. Yılında Yılmaz Güney Anıldı

Paris: Ölümsüzlüğün 36. Yılında Yılmaz Güney Anıldı

Ölümsüzlüğünün 36’ncı yıldönümünde devrimci sanatçı Yılmaz Güney Fransa’nın başkenti Paris Père Lachaise Mezarlığı’nda Devrimci, demokratik kurumlar tarafından anıldı.

06 Eylül 2020 tarihinde, PARTİZAN, ACTİT, ADHK, ODAK, ATİK PARİS, CDK-F, BİR-KAR ve PDD tarafından mezarı başında bir anma gerçekleştirdi. Anma devrimci sanatçı Yılmaz Güney şahsında devrim şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından kurumlar adına ortak bir açıklama gerçekleşti.

Açıklamada Devrimci sanatçı Yılmaz Güney’in ölümsüzlüğünün 36. yılındayız. Yılmaz Güney şahsında tüm yitirdiklerimizi altın cağa olan inancımızla bir kez daha anıyoruz.

 “Halkın sanatçısı, halkın savaşçısıdır” şiarının ete-kemiğe büründürmeyi başaran devrimci sanatçı Yılmaz Güney sanatını yaşadığı toplumun sorunlarını, yakıcı taleplerini eserlerinde nakış nakış işleyen ve bir halk sanatçısı nasıl olması gerektiğini bizlere öğretenlerdendi. “Yılmaz Güney, faşizmin önemli ideolojik saldırı cephelerinden olan sanat alanında devrimci duruşuyla halkının önemli bir neferi olmuş, sanatını politik duruşuyla bütünleştirerek onu unutulmayacak kılan çalan çalışmalara imza atmıştır. Sadece yaptığı/oynadığı filmler değil yayınladığı politik yazılar, onun halkın faşizmin boyunduruğundan kurtuluş mücadelesinde ne denli istekli ve cüretli olduğunun kanıtıdır.” “Onun ezenlere olan öfkesi, ezilenlerden yana saf tutmasını sağlayan bilinci ve hepsinden öte yüreğinde taşıdığı kararlılık, devrime olan inancıyla onu bir kez daha anken, “Biz Bu Kaderi Tanımıyoruz” Diyen devrimci sanatçı Yılmaz Güney’i, ölümsüzlüğünün 36. yılında ona söz veriyoruz.”

“MUTLAKA KAZANAĞIZ!” denilerek sonlandırdı konuşmasını.

Yılmaz Güney Ölümsüzdür! Devrim şehitleri Ölümsüzüdür! sloganların atıldığı anmada bir müzik dinletisi gerçekleşti.

Müzik dinletisinden sonra anma sonlandırıldı.

AHM PARİS