Ana Sayfa Haberler PŞTA: ‘ATK işkencesine son verilsin, cenazelerimiz teslim edilsin!’

PŞTA: ‘ATK işkencesine son verilsin, cenazelerimiz teslim edilsin!’

HABER MERKEZİ- Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA), Dersim’de ölümsüzleşen Erol Volkan İldem (Nubar) ve Fadime Çakıl (Rosa)’ın cenazelerinin DNA sürecinin çeşitli keyfi gerekçelerle uzatıldığını belirtti. PŞTA, cenazelerin verilmemesi üzerine İnsan Hakları Derneği’nde basın açıklaması düzenleneceğini duyurdu.

PŞTA’nın açıklaması şu şekilde;

“6-9 Eylül tarihlerinde Dersim-Ovacık’ta yapılan bombardıman sonucu ölümsüzleşen iki Halk Savaşçısı; Erol Volkan İldem (Nubar) ve Fadime Çakıl (Rosa)’ın cenaze işlemleri uzatılarak cenazelerimize ve ailelerine işkence yapılmaya devam edilmektedir.

Yaşanan bombardımandan kaynaklı cenaze bütünlüğü olmadığı gerekçesiyle DNA eşleşmesi dayatılmış ve bunun sonucunda da ailelerimizden kan örnekleri alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na örneklerin gönderileceği söylenmiştir. Ailelerimizin ve avukatların konuya dair yaptıkları görüşmeler sonucu alınan DNA örneklerinin henüz İstanbul ATK’ya gönderilmediği bilgisine ulaşılmıştır.

Malatya Adli Tıp Kurumu’nun verdiği bilgiye göre alınan örneklerin bugün ya da yarın gönderileceği ifade edilmiştir. Yaşanan gecikmenin nedeni ve gerekçelerini kabul etmiyor, cenazelerimize ve ailelerimize daha fazla işkence yapılmasına izin vermeyeceğimizi ifade ediyoruz. Tüm devrimci-demokrat kamuoyunu, devletin bu saldırı politikalarına karşı Halk Savaşçılarının cenazelerini sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri, yarın saat 14:00’da İnsan Hakları Derneği’nde İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması düzenleneceğini duyurdu. Yapılan açıklamayla tüm devrimci ve demokrat kamuoyuna cenazelere yapılan işkenceye karşı duyarlılık çağrısında bulunuldu.

Basın Açıklaması
Yer: İHD İstanbul Şube
Tarih: 23 Eylül
Saat: 14:00