Ana Sayfa Avrupa Sivas Katliamı 27. yıldönümünde Zürih’te Protesto Edildi.

Sivas Katliamı 27. yıldönümünde Zürih’te Protesto Edildi.

2 Temmuz 1993 yılında gerçekleştirilen, faşist devletin planlı katliamlarından biri olan Sivas katliamı, İsviçre’nin Zürih Kantonunda İDGB tarafından protesto edildi. Protesto ve anma şeklinde organize edilen etkinliklerden ilki Türk konsolosluğu önünde gerçekleştirildi.

Saat 16:00’ da gerçekleştirilen protestoda, İDGB bileşenlerinin yanısıra, PARTİZAN taraftarları da katılım sağladı. Katliama dair İDGB adına hazırlanan basın açıklaması metni okunurken, sıklıkla, türkçe-almanca sloganlar atıldı. “Sıvas’ ın Hesabını Sorduk-Soracağız”, “ Sıvas Şehitleri Ölümsüzdür”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “vb. sloganlar atıldı. Yarım saat süren eylem, önümüzdeki günlerde yapılacak olan etkinlik ve eylemlere katılım çağrısı ve sloganlarla sonlandırıldı.

İkinci etkinlik ise İABF tarafından organize edilirken, İDGB aktif destekledi. Açılan çadıra katliamla ilgili pankart ve şehitlerin resimleri asılırken, federasyon ve federasyona bağlı gençlik örgütlenmesi adına konuşmalar yapıldı. İABF derneklerinde eğitim gören saz kursu öğrencilerinin toplu olarak çalıp söylediği türkülerin ardından, İDGB adına da konuşma gerçekleştirildi. Eylemde sıklıkla Türkçe-almanca sloganlar atıldı. İTİF ve PARTİZAN taraftarlarının kitlesel katılım sağladığı etkinlik planlandığı şekliyle sonlandırıldı.

Her iki eylemde de 4 Haziran Cumartesi günü  Basel’ de gerçekleştirilecek olan “SOLİDARİTÂT MIT DEN ANGEKLAKTEN IM BASEL-NAZİFREİ-PROZESS”  mitingine anti-faşist mücadeleye daha aktif katılım çağrısı yapıldı.

AHM- Zürih

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.