Ana Sayfa Avrupa Avrupa’da 1 Mayıs, Yasaklara Rağmen Devrimci Ruhuyla Kutlandı (Resim-Video)

Avrupa’da 1 Mayıs, Yasaklara Rağmen Devrimci Ruhuyla Kutlandı (Resim-Video)

İnssburck1 Mayıs 2020
İnssburck1 Mayıs 2020

AHM : Dünya işçi sınıfının birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs, Korona pandemisi iklimine, hükümetlerin etkinlikleri sınırlandırma ve kısıtlamalarına, Sarı sendikaların sokaktan vazgeçen uzlaşmacı tutumlarına rağmen, Partizan ve AGEB koordinasyonunda faaliyet sürdüren kurumlar devrimci bir ruhla meydanlara ve sokaklara çıktı.

Nürnberg 1 Mayıs 2020
Nürnberg 1 Mayıs 2020

1 Mayıs öncesi AGEB ( Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği ) koordinasyonunda faaliyet sürdüren MOR-KIZIL KOLEKTİF, PGİ/MLM, ATİGF ve İTİF gibi devrimci-demokratik kurumlar tarafından, Avrupa’daki tüm yasaklara rağmen, sokağa çıkılarak 1 Mayıs’ın mücadeleci ruhuyla kapitalist – emperyalist sisteme ve her türden sınıf işbirlikçisi tutumlara karşı tavır alma çağrısı bugün pratikte somutlanmış oldu.

Avrupa’nın Nürnberg, Ulm, Stuttgart, Hannover, Wuppertal, Duisburg, Viyana, Linz, İnnsbruck, Zürih, Basel, Bern, Liege, Roterdam, Londra ve Atina’da sokağa çıkılarak 1 Mayıs’ın devrimci ruhu yaşatıldı.

1 Mayıs gösterilerinde özellikle İsviçre’de polis yer yer saldırgan tutum izledi. Zürih’de 1 Mayıs eylemi başlamadan, alanda TKP/ML imzalı “Es lebe der 1. Mai” pankartı açan kitlenin olduğu yere polis hiç bir uyarı yapmadan kitlenin direkt gözlerine ve yüzlerine biber gazi sıkarak zorla pankartı almaya çalışması üzerine kitlenin tepki göstermesi ve geri adım atmaması nedeniyle polis grubu çember içine alarak diğer gruplarla birleşmesine izin vermedi. Buna rağmen sloganlar ve halaylarla eylemini devam ettiren göstericilere provokatif girişimlerle kimlik kontrolü yapıldı. Bütün flama, pankart ve dövizlere el koyup kayıt altına alan polis, daha sonra göstericileri tek tek serbest bıraktı.

Fransa’da sokağa çıkma sınırlaması nedeniyle, bu yıl 1 Mayıs kitlesel etkinlikleri gerçekleştirilemedi. Ancak yasaklara rağmen Partizan kitlesi sokaklara ve meydanlara pankart ve yazılamalar yaparak 1 Mayıs kutladılar.

2020 1 Mayıs’ında devrimci, demokratik güçlerin katıldığı yürüyüş ve mitinglerde; “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!” Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!” Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!” Yaşasın1Mayıs!” ” Hak Gasplarına Son!” ” Yaşasın Devrimci Mücadelemiz!” gibi sloganlar haykırıldı. Enternasyonal ve 1 Mayıs marşları çalındı.

Bu yılki 1 Mayıs etkinliklerine ve eylemlerine yaklaşım ve pratik tutum devrimci güçlerle, reformist kesimler arasında ayrım çizgilerinin belirginleşmesine de aynı zamanda hizmet etti.

Avrupa Haber Merkezi

01/05/2020

Basel

Liege

Zürih

Hannover

Bern

 

Atina

Duisburg

Viyana

İnssburck

Nürnberg