Ana Sayfa Dünya “Yoldaş JOSELO Enternasyonal Proletaryanın ve ezilen halkların Mücadelesinde yaşayacaktır!”

“Yoldaş JOSELO Enternasyonal Proletaryanın ve ezilen halkların Mücadelesinde yaşayacaktır!”

Ekvator Komünist Partisi / Kızıl Güneş kurucularından olan Maoist Devrimci Önder JOSELO ani bir hastalık sonucu yaşamını yitirdi. 

“Yoldaş JOSELO Enternasyonal Proletaryanın ve ezilen halkların Mücadelesinde yaşayacaktır!” denilen Ekvador Komünist Partisi’nin (Kızıl Güneş) açıklamasında şunlara yer verildi.

“Komünist parti EPARTIDO COMUNISTA DEL ECUADOR-SOL ROJO ( Ekvator Komunist Partisi-Kızıl Güneş), partinin (PCE-SR’nin) kurucusu ve seçkin savaşçısı yoldaş Joselo’nun öldüğünü derin bir üzüntüyle duyurur.

Bir Gerillalar savaşçısı; geniş kitlelerin örgütleyicisi. Başkentin kenar mahallelerinde proletaryanın birimlerinin eğitmeni olarak bilinir; ülkenin kuzeyindeki Yoksul Köylüler Komitesi’nin kurucusu olarak bilinen; Partinin en gelişmiş askeri operasyonlar biriminin üyesi. Sendikalardaki geniş kitle yığınları, pazarda çalışan kitleler, gayrı resmi satıcılık yapanlar ve özellikle de fakir köylülük tarafından sevilen ve saygı duyulan; gericiler ve eski devletin diğer paçavraları tarafından nefret edilen ve takip edilen Joselo,

Devrim araçlarının gerçek bir kurucusu. Partinin mihenk taşı; cephedeki çabaların ve savaşların yorulmak bilmez düzenleyicisi ve ifade edicisi; Sınıfı ve halkı gururlandıran eylemlerde yer aldığı Halk Ordusu’nun tohumu için sağlam ve cesur bir savaşçı.

Yaşamın kurucusu, aynı zamanda eski olan her şeyin yok edicisi olması gerektiğini bilen; bir diyalektikçi ve tutarlı bir komünist. Marksizm-Leninizm-Maoizm- ve Gonzalo düşüncesinin sadık bir savunucusuydu

Enternasyonalistdi. Revizyonizme ve oportünizme karşı kararlı bir savaşçıydı. Açık biriydi ve parti görevleri karşısında muazzam bir yetenek ve isteklilik ile dururdu. Ekvador’daki devrim ve uluslararası proletarya için büyük bir kayıp.

Dünya proleter devriminin gerçek bir komutanı öldü; ilkelerine inanan bir düşünce ve eylem adamı öldü; kısacası, döktüğümüz her damla kanda, kazandığımız her savaşta, mücadelemizin her hattında, bizi kaçınılmaz olarak mücadelelerimizin nihai hedefine, komünizme götüren coşkusu belli olan bir komünist.”