Ana Sayfa Avrupa Zürih, “12 Eylül Karanlığını Yırtacağız!” (Video-Foto)

Zürih, “12 Eylül Karanlığını Yırtacağız!” (Video-Foto)

İsviçre’nin Zürih şehrinde 12 Eylül Askeri Faşist Cuntasının yıl dönümünde, İsviçre Demokratik Güçbirliği tarafından bu gün, 12 Eylül 2020 tarihinde faşizmin baskı ve katliamları kınandı.

İçlerinde İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu – İTİF ve Mor-Kızıl Kolektif‘inde yer aldığı İDGB tarafından örgütlenen eyleme birçok devrimci-demokratik kurumla birlikte Partizan’da katılım sağladı.

Zürih Helvetiaplatz’ta toplanan kitleye yapılan selamlamadan sonra devrim ve özgürlük mücadelesinde yitirdiklerimiz adına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Yürüyüş öncesi İDGB temsilcisi bir konuşma yaptı. Temsilcinin yaptığı konuşmada “12 Eylül askeri faşist cuntanın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen bu gün de AKP/MHP faşist bloku eliyle sürdürülen ve çok yoğun katliamlar, baskılar, gözaltı furyasıyla 12 Eylül aratmayan bir süreci yaşamaktayız. Kürt ulusunun haklı ve meşru talepleri yok edilmeye ve bastırılmaya çalışılmakta, azınlıklara yönelik asimilasyon politikaları, devrimci ve demokratik ilericilere yönelik tutuklamalar, gözaltılar ve işkenceler devam etmektedir. Yine özellikle gerilla mücadelesine yönelik top yekün imha saldırıları devam etmektedir. “Faşizmin tüm saldırı ve katliamlarına rağmen devrimciler, yurtseverler saldırılara karşı mücadeleye devam ediyorlar taki faşizmin ortada kalkana kadar.” Diyerek “Biz kazanacağız.” Sözleriyle sonlandırdı konuşmasını.

İDGB temsilcisinin konuşmasının ardından CDK İsviçre adına söz alan Ali Şimşek’de bir konuşma gerçekleştirdi. “12 Eylül faşizmi bugün AKP / MHP eliyle devam etmektedir. İmralı zindan işkencesi örneğiyle bugün tüm ülke bir cezaevine dönüştürülmüştür. 12 Eylül faşizmini aratmayan politikalarla Kürdistan’a yönelik işgal saldırılarının yanı sıra tüm sosyalist aydın ve devrimci kesimler baskı, gözaltı ve tutuklamalarla susturulmaya çalıştırılmıştır. Kimsenin kuşkusu olmasın halkların ortak mücadelesiyle bu faşizm karanlığı yenilmeye mahkum kalacaktır.”

Konuşmaların ardından kitle yürüyüşe geçti. Şehrin işlek yerlerinden yüründükten sonra tekrar Helvetiaplatz dönüldü. Burada kurumların yaptığı konuşmalar sonrasında bitirildi.

AHM İsviçre

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.