Ana Sayfa Avrupa Zürih: Kadına yönelik şiddeti tanıyalım, tanımlayalım başlıklı etkinlik başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Zürih: Kadına yönelik şiddeti tanıyalım, tanımlayalım başlıklı etkinlik başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Dr. Banu Büyükavcı ile „Kadına yönelik şiddeti tanımlayalım, tanıyalım ve geçit vermeyelim“ başlığıyla Mor-Kızıl Kolektif ve Zürih Gençlik ve Kültür Evi tarafından örgütlenen söyleşi, kitlesel bir katılım ile gerçekleştirildi.

11 Ekim günü saat 12.00‘de Zürih Gençlik ve Kültür Evinde başlayan etkinlikte ilk olarak geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren 4 halk savaşçısı nezdinde devrim ve komünizm adına saygı duruşu yapıldı. Daha sonra Mor-Kızıl Kollektif temsilcisinin sunumu ile etkinlik başladı.  Sunumda etkinliği yapmanın amacı ve beklentilere vurgu yapıldı.

Daha sonrasında Dr. Banu Büyükavcı bir sunum gerçekleştirdi. Büyükavcı bugüne kadar yapılan araştırmalarda hep kadının ve onun sorunlarının incelendiği ve ona yönelik çözüm önerileri ortaya konduğu ama bugün burda kadını değil, erkek (ataerki) konusunun üzerinde durulacağı ve erkeklerin bu konuda ne düşündüğünün, nasıl bir pratik izlediklerinin üzerine konuşulacağı ve dolayısıyla erkeklerin kendilerini bu konuda nereye koyduklarını anlatmalarını istediklerini ortaya koydu.

Büyükavcı sunumuna şiddetin tanımı yaparak, bunun yarı feodal yarı sömürge ülkelerdeki yansımasıyla, kapitalist emperyalist ülkelerdeki yansımasının ne olduğuna vurgu yaparak devam etti. Yapılan birkaç araştırmadan örnekler vererek „erkeklik“ tanımlamaları yapıldığını anlattı. Bu aşamada toplantıya katılan bazı erkeklerin tepki göstermesi üzerine konu daha fazla açıldı.

Erkeklerin daha yoğun katıldığı etkinlikte, birçok kişi söz alarak düşüncelerini ortaya koydu. Birçok kişinin özeleştirel yaklaştığı verimli tartışmaların ardından toparlama konuşmalarıyla 4 saatten fazla süren etkinlik bundan sonra bu tür tartışmaların devamının yapılması gerektiği üzerine yapılan vurgularla sona erdirildi.

AHM Zürih