Ana Sayfa AGEB Zürih’de “Faşizme Karşı Ayağa Kalk!” sloganıyla kitlesel yürüyüş gerçekleşti (Video-Resim)

Zürih’de “Faşizme Karşı Ayağa Kalk!” sloganıyla kitlesel yürüyüş gerçekleşti (Video-Resim)

İsviçre’nin Zürih Şehrinde İsviçre Demokratik Güç Birliği tarafından “Faşizme Karşı Ayağa Kalk!” sloganıyla örgütlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) ve Mor-Kızıl Kolektif’inde bileşeni olduğu İDGB 11 Temmuz tarihinde, Faşist TC devletinin Türkiye ve T. Kürdistan’daki faşist uygulamaları, Rojova ve Kandil bölgesine yönelik saldırı ve katliamlarına yönelik İsviçre merkezli bir yürüyüş ve mitingle protesto edildi.

Partizan, Partizan Gençlik İnisiyatifi – Marksist Leninist Maoist’inde katıldığı yürüyüş Zürih Rathausbrücke (Zürih Belediyesi) önünde toplanılarak “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” Türkçe ve Almanca yazılı İDGB pankartı arkasında kortejler oluşturularak yürüyüşe geçildi.

Polisin yoğun önlem aldığı yürüyüş boyunca Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmalar ve sloganlar atılarak faşist TC devleti protesto edildi.

Yürüyüş şehrin işlek yerlerinden geçilerek miting alanına yaklaşıldığı anda İsviçreli gruplar tarafında yapılan anti-kapitalist yürüyüşü ile birleşerek miting alanı olan Helvetiaplatza gelindi.

Miting alanında devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından İDGB adına bir konuşma gerçekleşti. Ardından CDK İsviçre bir konuşma yaptı. Konuşmalarda “Faşist TC devleti Türkiye, T. Kürdistanı ve Rojova’ya yönelik yaptığı saldırı ve katliamlar kınanarak, özellikle TC devleti faşist uygulamalarını çeteleri aracılığıyla da Avrupa’ya yaymak istediğini ancak buna devrimcilerin asla musade etmeyeceklerini çünkü faşizme karşı bizler bu gün bir aradayız ve yarın olacağız.” Denilerek katılan kitleye mesajlar verilerek sonlandırıldı.

AHM İSVİÇRE